Boya Teknikeri nedir ?

Adile

Global Mod
Global Mod
Boya Teknikeri Nedir?

Boya Teknikeri, boya ve cesitli malzemelerin uygulanmas, uygulanacak yuzeylerin hazrlanmas ve korumas icin gerekli tum islemlere yonelik bir meslektir. Boya Teknikerleri, baska islerin oncesinde veya sonrasnda, boyann uygulanmasn saglayarak, isin kalitesini ve cizgilerin surekliligini ve guvenilirligini arttrmada onemli bir rol oynarlar.

Boya Teknikeri Ne Yapar?

Boya Teknikeri, cogunlukla boya ve malzemelerin uygulanmasyla ilgilenir. Bunun yannda, Boya Teknikeri, herhangi bir calsma konusunda gerekli olan tum on islemleri de yapar. Ornegin, uygulanacak yuzeylerin temizlenmesi ve hazrlanmas, boya ve cozuculerin secimi, boya ve cozuculerin karstrlmas ve uygulanmas gibi islemleri gerceklestirir. Herhangi bir boya isinin basarl sekilde sonuclanabilmesi icin, Boya Teknikeri, boyann uygulanacag yuzey hakknda, uygun malzemelerin kullanlmasndan tutun da, temizlik ve koruma islemlerine kadar, her asamay ozenle takip ve koordine etmek zorundadr.

Ne Gerekiyor?

Boya Teknikeri olmak icin, teknik yonetim, temizlik ve koruma, boya uygulama, malzeme secimi gibi alanlar iceren, genis bir egitim ve ogrenim gerektirir. Boya Teknikeri olmak isteyenler, cesitli boya kimyasallarnn kullanmn ogrenmek icin, guvenli bir sekilde calsmay ogrenmek ve sertifikal egitimler almak zorundadrlar. Boya Teknikeri olmak isteyenler, ayrca boya urunlerinin kullanm ile ilgili teorik ve pratik egitimlerin yan sra, temizlik, koruma ve tedavi islemleri hakknda da egitim gorebilirler.

Sonuc

Boya Teknikeri, uygun malzemelerin kullanm, temizlik, koruma ve tedavi islemlerinin yaplmas gibi cesitli alanlarda uzmanlasms bir meslektir. Boya Teknikeri olmak isteyenler, teknik yonetim, temizlik ve koruma, boya uygulama, malzeme secimi gibi uzmanlk alanlarna sahip olmak ve guvenli bir sekilde calsmay ogrenmek icin, cesitli egitim programlarn tamamlamak zorundadrlar.